Ekogroszek workowany - producent SAM-BUD-ROL
Hurt i detal - najlepsza cena

Nasza firma oferuje trzy rodzaje ekogroszku własnej produkcji i całą paletę paliw dla różnych pieców. Ofertę kierujemy dla indywidualnego klienta oraz dla szkół, przedszkoli, instytucji, zakładów, urzędów. Ekogroszki Comfort, Classic i Power MAX sprzedajemy w detalu i hurcie. Można je zamówić w naszych składach opału i w sklepie internetowym - luzem, w 25 kg workach i 1 tonowych big bagach.

Ekogroszek sambudrol

Cztery ekogroszki i cztery atuty SAMBUDROL-u

ikona doradztwo

Pomoc w doborze opału

Masz problem, wątpliwości? Nie bój się pytać! Nasi pracownicy służą pomocą techniczną w doborze opału do pieca, a na naszych stronach znajdziesz porady eksperta. Informacje podane są prostym językiem i wsparte zdjęciami oraz filmami.

ikona dostawa

Szybka dostawa

Dysponujemy szeregiem składów opału na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, a z naszego sklepu internetowego dostarczamy ekogroszek pod każdy adres w Polsce.

ikona cennik

Prosty cennik i bonusy

Nasz cennik jest prosty i jednoznaczny. Klienci indywidualni nie płacą akcyzy, a przy większych zamówieniach dostawa jest gratis. Mamy sporo atrakcyjnych bonusów lojalnościowych i promocji, które usatysfakcjonują każdego klienta.

Jakość i gwarancje

Do każdej dostawy dołączamy wymagane prawem Świadectwo Jakości, ponadto każdy z naszych ekogroszków jest wielokrotnie badany, zaś najbardziej aktualny certyfikat z badań jest do ściągnięcia ze strony sklepu. Ekogroszek Power MAX uzyskał Certyfikat Bezpieczeństwa Ekologicznego od ICHPW w Zabrzu. Oferujemy ekogroszki najwyższej jakości.

Ekogroszek workowany ECODESIGN

Ekogroszek ECODESIGN

Nazwa Ekogroszek ECODESIGN
Naszym zdaniem: najlepszy z najlepszych
Wartość opałowa 28,00 - 30,00 MJ/kg
Popiół [Ar] 2,00 - 6,00%
Siarka [Sr] 0,20 - 0,60%
Wilgoć [Wtr] 4,00 - 9,00%
Spiekalność 0 - 20 RI
Wymiar ziarna 5,00 - 25,00 mm
Zaw. podziarna 0,00 - 10,00%
Zaw. nadziarna 0,00 - 5,00%
ZAMÓW TERAZ
opolskie/dolnośląskie
KUP TERAZ
cały kraj
Ekogroszek workowany Power MAX

Ekogroszek Power MAX

Nazwa Ekogroszek Power MAX
Naszym zdaniem: bezkompromisowa energia
Wartość opałowa 27,50 - 29,50 MJ/kg
Popiół [Ar] 3,00 - 6,00%
Siarka [Sr] 0,20 - 0,70%
Wilgoć [Wtr] 6,00 - 12,00%
Spiekalność 0 - 20 RI
Wymiar ziarna 5,00 - 25,00 mm
Zaw. podziarna 0,00 - 10,00%
Zaw. nadziarna 0,00 - 5,00%
ZAMÓW TERAZ
opolskie/dolnośląskie
KUP TERAZ
cały kraj
Ekogroszek workowany Classic

Ekogroszek Classic

Nazwa Ekogroszek Classic
Naszym zdaniem: niezawodny
Wartość opałowa 25,50 - 27,50 MJ/kg
Popiół [Ar] 4,00 - 7,00%
Siarka [Sr] 0,20 - 0,90%
Wilgoć [Wtr] 6,00 - 12,00%
Spiekalność 0 - 20 RI
Wymiar ziarna 5,00 - 25,00 mm
Zaw. podziarna 0,00 - 10,00%
Zaw. nadziarna 0,00 - 5,00%
ZAMÓW TERAZ
opolskie/dolnośląskie
KUP TERAZ
cały kraj
Ekogroszek workowany COMFORT

Ekogroszek COMFORT

Nazwa Ekogroszek COMFORT
Naszym zdaniem: ekonomiczny i niezawodny
Wartość opałowa 24,00 - 26,00 MJ/kg
Popiół [Ar] 4,00 - 7,00%
Siarka [Sr] 0,20 - 0,90%
Wilgoć [Wtr] 6,00 - 12,00%
Spiekalność 0 - 10 RI
Wymiar ziarna 5,00 - 25,00 mm
Zaw. podziarna 0,00 - 10,00%
Zaw. nadziarna 0,00 - 5,00%
ZAMÓW TERAZ
opolskie/dolnośląskie
KUP TERAZ
cały kraj

Ekogroszek ECONOMY - opinie naszych klientów

Ekogroszek CLASSIC- opinie naszych klientów

Ekogroszek POWERMAX- opinie naszych klientów

płomień palonego się ekogroszku

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to ekologiczne, nowoczesne paliwo węglowe dedykowane do kotłów retortowych z podajnikiem mechanicznym. Nie wyklucza to jednak stosowania go w piecach zasypowych rusztowych, czy konwencjonalnych kaflowych. Jest to mieszanina frakcji (granulacja 5 - 25 [mm]) wysokokalorycznego węgla o wartości opałowej roboczej nie mniejszej niż 24MJ/kg, o małej (poniżej 1%) zawartości siarki, niskiej zawartości substancji niepalnych i wody (poniżej 10%), niewielkiej spiekalności (współczynnik RI poniżej 20) i niskiej ilości popiołu (do 8%).

Czy ekogroszek to dobry wybór?

Tak, ekogroszek to dobry wybór. Należy jednak pamiętać, że musi pochodzić od sprawdzonego dostawcy, który z każdą dostawą udostępnia świadectwa jakości, aktualne certyfikaty z badań, karty produktu. Ekogroszek powinien być dobrany do danego pieca. Eksperci w szczególności polecają ekogroszki wysokoenergetyczne (Qir powyżej 26MJ/kg), o jak najniższej zawartości siarki (unikamy korozji pieca ), o jak najniższej zawartości popiołów i niskiej wilgotności i niskim współczynniku spiekania . Wówczas osiągniemy najniższą emisję pyłów, tlenku węgla, furanów, dioksyn (benzo(a)pirenów) oraz małą ilość popiołów. UWAGA: worki po ekogroszku (PP), folia (PE) podlegają recyklingowi, a palety i worki big bag (PP) rotacji, zanim trafią do recyklingu. Nie należy nimi palić w piecu.

Ekogroszek to dobry wybór ponieważ pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, a poprzez zmniejszenie prac obsługowych podniesie nasz komfort korzystania z pieca.

Czym się różnią oferowane ekogroszki?

Ekogroszki naszej produkcji wykonane są z węgli najwyższej jakości, w czterech klasach energetycznych. Różnią się one głównie kalorycznością określaną przedziałem wartości opałowej, parametrami spalania, ilością siarki, popiołu, kolorem etykiet na workach i ceną.

Ekogroszek Ecodesign

Ekogroszek Ecodesign to węgiel płomienny o bardzo wysokiej wartości opałowej, bardzo niskiej zawartości popiołu i siarki i niskiej spiekalności. Jest on absolutnie bezkonkurencyjny w kategorii ekogroszków klasy premium plus. Ekogroszek dla najbardziej wymagających klientów, dedykowany do stosowania w najbardziej zaawansowanych technologicznie niskoemisyjnych kotłach ekoprojekt (ecodesign) zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE 2015/1189, jak również w kotłach 5 klasy zgodnie z PN-EN 303-5:2012.

Ekogroszek Power Max

Ekogroszek Power MAX to wysokoenergetyczny, niskosiarkowy, niskoemisyjny, pozostawiający po spaleniu niewiele popiołu węgiel płomienny. Zdecydowany faworyt w kategorii ekogroszków segmentu premium. Przeznaczony dla najbardziej wymagających klientów, dedykowany do stosowania w kotłach 5 klasy zgodnie z PN-EN 303-5:2012 oraz Ecodesign zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE 2015/1189. Power MAX uzyskał Certyfikat Bezpieczeństwa Ekologicznego w klasie A przyznawany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Ekogroszek Classic

Ekogroszek Classic to standardowy, niezawodny ekogroszek z węgla płomiennego wysokiej jakości. Lider segmentu ekogroszków popularnych. Sprawdza się w piecach 3, 4 i 5 klasy zgodnie z PN-EN 303-5:2012 ze względu na swą niską spiekalność, optymalne parametry grzewcze jak również zawartość popiołu, wilgoci i siarki na bardzo niskim poziomie. Ekogroszek Classic od lat jest najbardziej popularnym ekogroszkiem z całej gamy oferowanych przez nas paliw.

Ekogroszek Comfort

Ekogroszek Comfort dedykowany jest do kotłów 3, 4 i 5 klasy zgodnie z PN-EN 303-5:2012 jak i kotłów pozaklasowych z podajnikiem retortowym lub tłokowym. Idealnie nadaje się również do kotłów zasypowych starszego typu czy do przystosowanych do tego typu paliwa kominków. Jest to węgiel płomienny przeznaczony dla klienta budżetowego, który za niewielkie pieniądze, chce kupić paliwo zapewniające wysoką jakość w rozsądnej cenie.

Co to jest ekogroszek?
Ekogroszek to ekologiczne, nowoczesne paliwo węglowe dedykowane do kotłów retortowych z podajnikiem mechanicznym. Nie wyklucza to jednak stosowania go w piecach zasypowych rusztowych, czy konwencjonalnych kaflowych. Jest to mieszanina frakcji (granulacja 5 - 25 [mm]) wysokokalorycznego węgla o wartości opałowej roboczej nie mniejszej niż 24MJ/kg, o małej (poniżej 1%) zawartości siarki, niskiej zawartości substancji niepalnych i wody (poniżej 10%), niewielkiej spiekalności (współczynnik RI poniżej 10) i małej ilości popiołu (do 10%). Dodatkowo normalizowane są masowe proporcje frakcji (granulacji) oznaczane 20/80 lub 40/60, a będące masową proporcją frakcji 5-12 i 13-25 [mm]). Frakcja grubsza jest bardziej kaloryczna. Normalizowane są również określone rozrzuty podziarnistości (0-5 [mm]) i nadziarnistości (ponad 25 mm). Osiąga się to krusząc węgiel typu 31.2 i 32 energetyczny, przesiewając frakcje, płucząc je i susząc na specjalnych liniach granulacji i pakowych. Jednak na rynku pojawiają się ekogroszki podróby z miału węglowego, z węgla brunatnego, z dużą zawartością pyłu, (na skutek oszczędzania na płukaniu i suszeniu), czy niepalnych zanieczyszczeń (dodawanego lepiszcza do flotów, stosowania nieklasyfikowanego kiepskiej jakości węgla), palnej siarki (stosowany zasiarczony, niestandaryzowany węgiel), z węgla niskiej kaloryczności (podawane jest ciepło spalania, zamiast parametru wartości opałowej roboczej Qir).
Czy ekogroszek to dobry wybór?
Tak, ekogroszek to dobry wybór. Należy jednak pamiętać, że musi pochodzić od sprawdzonego dostawcy, który z każdą dostawą dostarcza atest, a przy zakupie udostępnia świadectwa, certyfikaty, karty wyrobu. Ekogroszek musi być dobrany do danego pieca. Eksperci w szczególności polecają ekogroszki wysokoenergetyczne (Qir powyżej 26MJ/kg), o jak najniższej zawartości siarki (powoduje korozję pieca i kwaśne deszcze), o jak najniższej zawartości popiołów (poniżej 8%) i niskiej wilgotności (poniżej 5%) i niskim współczynniku spiekania (RI poniżej 10). Wówczas osiągniemy najniższą emisję pyłów, tlenku węgla, furanów, dioksyn (benzo(a)pirenów) oraz małą masę popiołów i to w najwyższym stopniu obojętnych ekologicznie. UWAGA: worki po ekogroszku (PP), folia (PE) podlegają recyklingowi, a palety i worki big bagów (PP) rotacji, zanim trafią do recyklingu. Nie należy nimi palić w piecu.
Ekogroszek to dobry wybór. Oryginalny opał kupiony w hurtowej cenie pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, a poprzez zmniejszenie prac obsługowych podniesie nasz komfort korzystania z pieca. Ekogroszek to dobry wybór, bo nawet jeśli wystąpią problemy spiekania, to dodanie pelletu, rozwiąże ten problem. Pellet się czysto spala, a jego niższa od groszku wartość opałowa powoduje miejscowe obniżenie temperatury, a tym samym zablokowanie procesu spiekania.
Czym się różnią oferowane ekogroszki?
Ekogroszki naszej produkcji wykonane z węgla z polskich kopalń, w czterech klasach energetycznych. Różnią się one głównie kalorycznością określaną przedziałem wartości opałowej. Różnią się również parametrami spalania, ilością siarki, popiołu, proporcją frakcji, kolorem etykiet na workach i ceną.
POWER MAX (czerwona etykieta) to najbardziej energetyczny, niskosiarkowy, niskoemisyjny, pozostawiający po spaleniu najmniej popiołu ekogroszek. To kwalifikowane paliwo stałe klasy A bezpieczeństwa ekologicznego, dedykowane do kotłów 5 klasy z podajnikiem automatycznym (od 1 lipca 2018 jedynych dopuszczonych do handlu).
(Świadectwo nr 32 IChPW w Zabrzu - PN-ISO 10396:2001 i PN-EN 303-5:2012)
POWER (żółta etykieta) to wysokoenergetyczny, (przeciętnie 3,6% mniej niż POWER MAX) niskosiarkowy, niskoemisyjny groszek dedykowany do kotłów klasy 5, choć doskonale sprawdza się też w kotłach klasy 4.
CLASSIC (zielona etykieta) to standardowy, niezawodny ekogroszek wysokiej jakości, śmiało porównywany do wyrobów uznanych kopalń. Sprawdza się w piecach 3, 4 i 5 klasy ze względu na swą niską spiekalność.
ECONOMY (niebieska etykieta) to niezawodny i ekonomiczny groszek do starych pieców z podajnikami tłokowymi czy pieców górnego spalania. Sprawdzi się również w nowych piecach 5 klasy. Ma niską zawartość siarki, spiekalność i wilgotność. Wszystko to razem sprawia, że w przeciętnych warunkach spalania mamy poprawny wynik ekonomiczny i ekologiczny.
Jak spalać ekogroszek?
Spalanie ekogroszku jest takie same jak spalanie węgla i paliw stałych (pelletu).
Istotnym dla efektywnego spalania węgla jest nadmiar powietrza (tlenu), by reakcja spalania przebiegła nie stopniowo, z C (węgla) na CO (tlenek węgla) i dalej z CO na CO2 (dwutlenek węgla), ale dynamicznie, od razu do dwutlenku węgla, C+O2=CO2. A to dlatego, że spalanie stopniowe powoduje z jednej strony powstawanie toksycznego, niebezpiecznego tlenku węgla, a z drugiej, wyzwolenie o wiele mniejszej (około 40%) energii cieplnej z tej samej masy węgla.
Dlatego proces spalania należy prowadzić z naddatkiem tlenu, by spalanie było wysoce egzotermiczne, efektywne i bezpieczne. Przy ręcznym sterowaniu procesem spalania wydaje się to niemożliwym do osiągnięcia. Dlatego też weszła automatyka - piece i palniki nowej generacji. Wszystko to, by podnieść sprawność procesu. Przyczyniają się do tego piece ze sterownikiem i automatycznym podajnikiem paliwa, z sondą żaru, spalin. Pomimo tego zawsze powinniśmy montować czujniki tlenku węgla w pomieszczeniach, w których spalamy paliwa.

Jak wilgoć, woda wpływają na spalanie ekogroszku?
Ekogroszek przed użyciem powinien być dokładnie wysuszony. Jeśli tego nie zrobimy, to część energii cieplnej pozyskanej ze spalenia ekogroszku zmarnuje się na odparowanie wilgoci. Woda wydobywająca się z opału w postaci pary wchodzi w reakcje chemiczne z węglem, siarką i azotem. Wówczas tworzą się kwasy siarkowe, węglowe i inne. Kwasy te są przyczyną korozji pieca i komina. Korozja zanim zniszczy piec, pogarsza efektywność całego procesu spalania. To wszystko przekłada się na obniżenie trwałości pieca i komina, a to oznacza określone koszty i obniża efektywność ekonomiczną procesu ogrzewania.

W jakim piecu spalać ekogroszek?
Właściwie problem wyboru pieca mamy już rozwiązany, ponieważ od 1 lipca 2018 obowiązuje zakaz sprzedaży prostych piecy niskosprawnych. Do handlu dopuszczone są tylko piece (kotły) wysokosprawne, niskoemisyjne z palnikiem retortowym, z podajnikiem automatycznym, spełniające wymagania klasy 5 wg PN-ISO 303-5:2012 z certyfikatem Ecodesing.
Tego typu piece wyposażone są w sterownik PID sprzężony z sondą żaru i sondą spalin. Urządzenie steruje wentylatorem podawania powietrza, wydajnością podajnika paliwa w funkcji zaprogramowanych parametrów i reakcją spalania w czasie rzeczywistym. Obsługa tego typu kotłów sprowadza się do wsypania groszku (pelletu) do zasobnika podajnika i usunięcia popiołu (raz, dwa razy w tygodniu) oraz nadzoru (czyszczenie palnika przy groszku o wysokim RI, współczynniku spiekania).
Takie piece pomimo wysokich kosztów zakupu są ekonomicznie uzasadnione, ze względu na wysoką sprawność energetyczną (ponad 75%), niską emisyjność tlenków węgla, dioksyn (benzo(a)pirenu), tlenków siarki i pyłów, szczególnie PM10 pożądane.
Tak więc pozostanie nam tylko dobór mocy pieca do potrzeb, do naszego domu, czy mieszkania (budynku), dobór wielkości zasobnika, wyznaczenie miejsca dla podsuszania opału i składowania popiołu.
Oczywiście ekogroszek można spalać w istniejących piecach starszych generacji (klasy 3, 4) zasypowych, a nawet kaflowych. Wymaga to trochę wiedzy i dyscypliny.
Ile kosztuje ekogroszek i czy warto?
Można kupić ekogroszek tanio, ale nie zawsze warto, bo na rynku jest sporo podróbek i fałszywek. Najtaniej wypada cena za tonę podczas promocji ekogroszku w hurcie i luzem, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika i klasy ekogroszku. Zakup ekogroszku należy dokładnie przemyśleć i zaplanować. Należy odnieść cenę do wartości opałowej, uwzględnić ilość popiołu i wody w masie ekogroszku. Do tego należy odnieść wartość energetyczną groszku do pieca, którym dysponujemy. Punktem wyjścia jest określenie potrzeb, typu pieca i zasobów finansowych. Przyjmuje się, że do ogrzewania domu ocieplonego, o powierzchni 150m2 zamieszkałego przez 4 osoby piecem 5 klasy potrzeba 2,5 - 3,5 tony groszku wysokoenergetycznego (24 MJ/kg) na sezon (rok).

Na pogodne dni wystarczy tańszy groszek o niższej wartości opałowej, a na bardzo mroźne, warto zdecydować się na opał o najwyższej możliwej wartości opałowej. Wszystko zależy od dysponowanej mocy pieca. Kluczem do sukcesu jest sprawdzony dostawca (producent) i jakość jego wyrobów oraz ciągłość dostaw. Analizując ceny można dojść do wniosku, że jednostkowe ceny za MJ/kg są najniższe przy groszkach wysokoenergetycznych (POWER MAX), ale te wymagają dobrych palenisk, by móc uzyskać maksymalną wydajność. Po prostu trzeba znaleźć przysłowiowy złoty środek, przeprowadzić optymalizację ze względu na ustalony priorytet celów, parametrów, tak by w optymalny sposób zredukować ogólne koszty ogrzewania.

Ekogroszek Sambudrol

Blog / informacje / ciekawostki

Chcielibyście się dowiedzieć z czego jest zrobiony ekogroszek? Nie rozumiecie, jak przebiega proces jego spalania? Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją, w której w zrozumiały sposób, w krótkiej formie opisano proces wytwarzania tego opału. Opis ze zdjęciami znajdziesz pod linkiem:

Jak wysuszyć ekogroszek?

Zakupiłeś ekogroszek luzem i okazał się mokry? Zamókł podczas ulewy, słabo się pali? Co robić?

czytaj więcej >>

Dlaczego ekogroszek się spieka?

Zbrylenie pojawia się w popiele, a Ty nie wiesz co robić? Z naszego artykułu dowiesz się, jak ekogroszek się spala i czym są spieki. Zapraszamy do lektury

czytaj więcej >>

Kupujemy ekogroszek – krok po kroku

Zakup nowego opału może wiązać się z wieloma pytaniami. Chcesz wiedzieć, jak tanio, mądrze kupić opał i co robić, by uniknąć stresu oraz kosztownych błędów podczas jego zakupu?

czytaj więcej >>

Jak rozpoznać odpowiedni ekogroszek?

Nie znasz się na ekogroszku? Nie rozróżniasz gatunków, nie orientujesz się czym jest kaloryczność, wilgotność, popiół?

czytaj więcej >>

Ekogroszek definicja

Chcielibyście się dowiedzieć z czego jest zrobiony ekogroszek? Nie rozumiecie, jak przebiega proces jego spalania? Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją, w której w zrozumiały sposób, w krótkiej formie opisano proces wytwarzania tego opału.

czytaj więcej >>

Ekogroszek vs gaz – opłacalność

Planujesz remont, modernizację czy budowę domu lub mieszkania i rozważasz zmianę systemu ogrzewania, zmianę pieca, kotła, a nawet paliwa? Zapoznaj się z naszą analizą porównującą ekogroszek oraz gaz ziemny.

czytaj więcej >>

Ekogroszek różne opakowania

Ekogroszek dostępny jest w różnych opakowaniach. Jeśli nie wiesz, która opcja jest najkorzystniejsza, koniecznie zapoznaj się przygotowaną przez nas publikacją.

czytaj więcej >>

Jak przechowywać ekogroszek

Każdy opał podczas przechowywania narażony jest na utratę swoich właściwości i parametrów energetycznych. Nie inaczej jest z ekogroszkiem. Najszybciej degraduje go woda (wilgoć), dlatego prawidłowe przechowywanie jest tak ważne.

czytaj więcej >>

Ekogroszek – jaką kaloryczność wybrać

Co wpływa na rzeczywistą kaloryczność ekogroszku? Czym jest wartość opałowa, ciepło spalania i jaki wpływ na bilans energetyczny spalania ekogroszku ma woda?

czytaj więcej >>

Ekogroszek vs. pellet

Zastanawiasz się jak poprawić jakość spalania ekogroszku? Zastanawiasz się, czy można mieszać pellet z ekogroszkiem? W poniższej publikacji z pewnością znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

czytaj więcej >>

Ekogroszek – typ węgla

Zapoznaj się z przygotowanym przez nas kompendium wiedzy o ekogroszku. Dowiesz się, czy z każdego węgla można wyprodukować ekogroszek, jak gatunek węgla wpływa na jakość ekogroszku i jego parametry. Z naszymi poradami kupisz opał, który sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom.

czytaj więcej >>