Ile kosztuje węgiel? Jaki węgiel i ekogroszek kupić? – Porady

Porady eksperta (FAQs)

Działając na rynku handlu węglem opałowym już od ponad 20 lat udzieliliśmy naszym klientom tysięcy porad. W tej sekcji postanowiliśmy wykorzystać te doświadczenia i stworzyć kompedium wiedzy dla detalicznego klienta węgla opałowego. Jeśli nie są Państwo w stanie znaleźć tu odpowiedzi na nurtujące Was pytania - zachęcamy do kontaktu telefonicznego ze sprzedawcami na naszych składach. Ponadto, serdecznie polecamy serwis czysteogrzewanie.pl - źródło porad na temat ogrzewania węglem, kotłów i tematów pochodnych.

Jak klient detaliczny ma odnaleźć się w gąszczu parametrów jakościowych oferowanych na rynku węgli?

W Polsce jest czterech znaczących producentów węgla w sumie reprezentujących ponad 25 kopalń: Polska Grupa Górnicza, TAURON Wydobycie, Węglokoks Kraj i Jastrzębska Spółka Węglowa. Każda z kopalń produkuje węgiel w kilku podstawowych granulacjach. W sumie daje to ponad trzysta kombinacji parametrów jakościowo-rozmiarowych. Ponadto jest jeszcze węgiel brunatny i węgle importowane z Rosji i z Czech. Naszym nowym handlowcom, mimo szkolenia, poznanie wszytskich gatunków węgla w ofercie zajmuje często wiele tygodni. Nie dziwi mnie wcale fakt, że klienci detaliczni którzy dokonują zakupów raz w roku są często przy zakupie węgla zupełnie zdezorientowani.

Na naszych składach poradą zawsze służy przeszkolony pod względem znajomości towaru personel, ponadto jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy tabliczki z ceną, nazwą kopalni i podstawowymi paramtrami węgla przy każdym sortymencie po to by klient dokonując wyboru w momencie zakupu dokonywał go bardziej świadomie znając stosunek jakości do ceny oferowanego mu towaru. Te podstawowe paramerty jakościowe węgla to uziarnienie – najbardziej namacalne – jak również: wartość energetyczna, zawartość popiołu, siarki i wilgoci.

Uziarnienie węgla – na ile to dla mnie istotne?

Pod względem uziarnienia, kopalnie stosują różne nazewnictwo, jednak zasadniczo węgiel dzielimy na następujące grupy: miał węglowy (0-25mm), sortymenty średnie: groszek II (8-20 mm) i groszek I (16-30 mm), a także sortymenty grube w ramach których wyróżniamy orzech II (25-50mm), orzech I (40-80mm), kostka II (60-120mm), kostka I (120-200mm) i kęsy (ponad 200mm). Oczywiście w każdym sortymencie dozwolona jest pewna ilość podziarna tzn. miału. Pod tym względem normy rożnią się między kopalniami. Dobór uziarnienia zależny jest od specyfikacji pieca, a jeśli piec pozwala na stosowanie szerokiej gamy rozmiarowej – od preferencji klienta. W związku z tym, że sortymentów grubych produkuje się stosunkowo mniej, są one droższe. Dlatego też, by uniknąć niezadowolenia klientów, zawsze przesiewamy końcówki zapasów tak, aby klient dostał towar najwyższej jakości.

Wartość opałowa węgla – na co zwracać uwagę?

Kolejnym ważnym kryterium podziału węgli jest wartość opałowa. Zwykle podawana w MJ/kg (mega Joulach na kilogram) wacha się od około 10MJ/kg dla węgla brunatnego przez 17-19 MJ/kg dla niskokalorycznego węgla kamiennego, 20-25MJ/kg dla węgli średnio kalorycznych i 25-30MJ/kg dla wysokokalorycznych węgli kamiennych. Dla porównania, wartość opałowa drewna liściastego wynosi około 14MJ/kg. Należy strzec się nieuczciwych sprzedawców, którzy wartością opałową nazywają ciepło spalania. Ciepło spalania to ilość energii, która ulega wyzwoleniu podczas spalenia danej substancji. Jeżeli produktem spalania jest para wodna, do ciepła spalania zalicza się również ciepło kondensacji pary wodnej. Gdy rozpatrywana jest wartość opałowa, mamy do czynienia z tą samą ilością energii, ale już skraplania pary wodnej nie uwzględniamy. Wartość opałowa węgla zawsze powinna być dobierana wg. zaleceń producenta pieca.

Zawartość popiołu w węglu - czy to ważne?

Zawartość popiołu mówi nam ile popiołu pozostanie w piecu po spaleniu węgla. Podawana w procentach wacha sie od około 4% - 8% dla większości produkowanych w Polsce węgli do nawet ponad 20% dla węgli z kopalni odkrywkowych. Aby ograniczyć częstotliwość pracy związanych z obsługą kotła wybieraj węgiel o możliwie niskiej zawartości popiołu.

Skąd woda w węglu?

Węgiel ma w swoim naturalnym składzie również wodę. Poziom wilgoci w węglu jest ważnym parametrem wpływającym na jakość spalania. Im niższa jego ilość tym lepiej. Zbyt duża zawartość wilgoci w ekogroszku obniża jego wartość kaloryczną. Z punktu widzenia spalania i wymiany ciepła, korzystna jest taka ilość wody zawartej w paliwie, która nie obniża jakości spalania. Optymalna ilość wody nie powinna przekraczać 10%. Można zadać pytanie co daje woda w węglu skoro trzeba energii na jej odparowanie? Jeśli wilgoci jest za mało płomień jest słabszy a proces spalania mniej efektywny.

Jaki węgiel kupić z szerokiej oferty SAM-BUD-ROLu?

Jaki węgiel kupić - po pierwsze zawsze kupuj u zaufanego dystrybutora jakim jest SAM-BUD-ROL. Podobnie jak w przypadku ekogroszków, podstawowym kryterium doboru węgla do kotła są zalecenia producenta kotła odnośnie granulacji i podstawowych parametrów. Węgle, które wypalają się bezproblemowo (węgiel płomienny) charakteryzują się niską spiekalnością czyli po prostu nie żużlują się w procesie spalania i stanowią trzon naszej oferty. W przypadku węgli sortowanych należy zwrócić uwagę na takie parametry jak kaloryczność, popiół, siarka i zawartość wilgoci, a także na kopalnię z której dany węgiel pochodzi i to właśnie za te parametry zwykle się płaci. Praktyczną aktualną wiedzą na temat jakości oferowanych przez nas węgli dysponują nasi handlowcy - zawsze chętnie doradzą jaki węgiel kupić z aktualnej oferty. Dlatego, jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości jaki węgiel kupić – zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego z naszymi handlowcami.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek przeznaczony jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych z podajnikiem. Piece wyposażone w palnik retortowy emitują do atmosfery relatywnie niewielkie ilości substancji szkodliwych. Atestowane ekogroszki posiadają świadectwo badania, tzw. znak bezpieczeństwa ekologicznego. Ważne parametry w przypadku ekogroszków to:

  • uziarnienie – ze względu na konstrukcję podajników retortowych musi mieścić się w przedziale 5-25mm,
  • spiekalność - czyli zdolność do tworzenia trudnych do rozbicia spieków w rezultacie spalania. Powinna być niższa niż 20 RI. W idealnych ekogroszkach RI = 0,
  • kaloryczność - to min. 24MJ/kg,
  • popiół (dla naszej własnej wygody) powinien być niski - do 6%,
  • siarka dobrze żeby nie przekraczała 0,6% (przy zbyt wysokiej siarce mogą korodować metalowe elementy pieca)
Ekogroszek – czym się różni od zwykłego groszku?

Ekogroszek – jest to węgiel ekologiczny, o niskiej zawartości siarki, wysokiej wartości opałowej i niskiej zawartości popiołu. Ze względu na to, że ekogroszki są dedykowane do piecy z automatycznym podajnikiem ich uziarnienie nie przekracza 25mm. W praktyce oznacza to, iż kotły po uzupełnieniu zasobnika mogą pracować do kilku dni bezobsługowo, a przy kotłach z większym zasobnikiem czas ten jest jeszcze dłuższy. Bardzo ważnym parametrem w przypadku ekogroszku jest spiekalność. Do produkcji ekogroszków selekcjonuje się węgle o niskiej spiekalności czyli, w uproszczeniu, zdolności zbrylania się w procesie spalania. Jest to niezbędne w przypadku stosowania ekogroszków w kotłach z podajnkiem gdyż zbrylając się węgiel może zalegać w piecu i przez to blokować mechanizm podajnika. Nieuczciwi sprzedawcy często oferują zwykły węgiel groszek, zwykle niskokaloryczny jako dużo droższy ekogroszek. W rezultacie klienci nie tylko przepłacają, ale zużywają dużo więcej węgla niż powinni by osiągnąć to samo ciepło oraz ryzykują uszkodzenie podajnika. Dlatego ważne jest by kupować ekogroszki z pewnego źródła. Na naszych składach mamy pełną ofertę tego sortymentu, również ekogroszki workowane.

Dlaczego ekogroszek należy do najdroższych węgli na rynku?

W większości kotłów retortowych rodzaj węgla jakiego można używać ogranicza się do paliwa wysokoenergetycznego o odpowiednim uziarnieniu (do 25mm) i odpowiedniej spieklaności (RI poniżej 20). Zawężone wymagania połączone z niewielkim wydobyciem węgli o niskiej spiekalności niewątpliwie mają wpływ na wyższą od przeciętnej cenę takiego paliwa. Warto jednak podkreślić fakt, iż kotły retortowe są znacznie tańsze w eksploatacji od tradycyjnych kotłów węglowych co ma również wpływ na koszty ogrzewania.

Jak mam mieć pewność że kupuję właściwy ekogroszek?

Na rynku jest wiele rodzajów ekogroszków, jeszcze więcej węgli które ekogroszkami nie są, ale pod taką nazwą są sprzedawane przez nieuczcicwych handlowców. Najważniejsze to wiedzieć jakie parametry jakościowe powinien spełniać nasz ekogroszek. Uziarnienie to standardowo 5-25mm, kaloryczność to min 24MJ/kg, popiół (dla naszej własnej wygody) powinien być niski - do 6% (w niektórych przypadkach nawet do 4%), siarka dobrze żeby nie przekraczała 0,6% (przy zbyt wysokiej siarce mogą korodować metalowe elementy kotła. Jednak przede wszystkim najważniejszym parametrem jest spiekalność, która w skali Rogi nie powinna przekraczać 20. Najbezpieczniej jest kupować u sprawdzonych dostawców, którzy od lat są na rynku i posiadają certyfikat na oferowane węgle. Nie dla każdego kotła namocniejszy ekogroszek będzie tym najlepszym. Warto zapoznać się zaleceniami producenta lub skontaktować sie ze sprzedawcą o ile ma wiedzę i jest w stanie dobrać odpowiedni węgiel dla danego kotła. Firma SAM-BUD-ROL zachęca do kontaktu w sprawie wyboru odpowiedniego opału ze swoimi handlowcami.

Kupiłem ekogroszek w bardzo okazyjnej cenie. Węgiel spalając się, daje słabe ciepło, zostawia dużo popiołu a co gorsze zostawia po sobie spieki, które blokują mechanizm retortowy. Co może być tego przyczyną?

Są dwie możliwości. Po pierwsze, być może Twój piec wymaga regulacji. Po drugie, prawdopodobnie kupiłeś pseudo-ekogroszek o słabych paramtrach energetycznych, wysokiej zawartości popiołu i wysokiej spiekalności. Problem z parametrem spiekalności jest bardziej złożony. Większość kołów na ekogroszek wymaga spiekalności RI<20. Najbezpieczniej jest kupować ekogroszek u sprawdzonych dostawców, którzy od lat są na rynku.

Jak wypadają ekogroszki SAM-BUD-ROLu w porównaniu z markowymi ekogroszkami takimi jak ekogroszek Pieklorz, ekogroszek Retopal, Ekoret czy ekogroszek Skarbek?

OFERTA EKOGROSZKÓW SAM-BUD-ROL na tle produktów innych marek (dane na 27/05/2015r.)
segment rynku:
SUPER-PREMIUM
PREMIUM
producent SAM-BUD-ROLWęglokoks Kraj Sp. z o.o. SAM-BUD-ROLPolska Grupa Górnicza
nazwa produktuekogroszek POWER MAXSKARBEK (KWK Bobrek)ekogroszek POWERPIEKLORZ Ekogroszek
Granulacja5-25 mm5-25 mm5-25 mm5-25 mm
Wartość opałowamin. 28MJ/kgmin. 28,5 MJ/kgmin. 27MJ/kgmin. 26MJ/kg
Popiół [Ar]max. 6,0%4-7%max. 7,0%5-9%
Siarka [S r t ]max. 0,60%0,41 - 0,60%max. 0,70%0,61 - 0,80%
Wilgoć [W r t ]max. 10%6-8%max. 10%6 - 9,0%
Spiekalność [RI]do 20do 20do 20do 20
segment rynku:
STANDARD cd.
ECONOMY
producent SAM-BUD-ROLKatowicki Węgiel Sp. z o.o.SAM-BUD-ROLPolska Grupa Górnicza
nazwa produktuekogroszek CLASSIC EKORETekogroszek ECONOMYRETOPAL Ekogroszek
Granulacja5-25 mm8-25 mm5-25 mm6-25 mm
Wartość opałowamin. 26MJ/kgmin. 26MJ/kgmin. 24 MJ/kgmin. 24MJ/kg
Popiół [Ar]max 8,0%4 - 10,0%max. 10,0%5 - 10,0%
Siarka [S r t ]max 0,85max. 0,60%max. 0,90%max. 1%
Wilgoć [W r t ]max. 10%do 10%max. 20%9 - 14%
Spiekalność [RI]do 20do 10do 10do 1

Jak wynika z kluczowych parametrów, zawartych w tabeli, w każdym z segmentów rynku oferowane przez nas ekogroszki mają parametry zbliżone do markowych ekogroszków oferowanych bezpośrednio przez kopalnie. To co przemawia na korzyść markowych ekogroszków to liczne certyfikaty i przyznane im nagrody, a w szczególności posiadanie przez nie Certyfikatu Bezpieczeństwa Ekologicznego przyznawanego przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Nasze ekogroszki, na potwierdzenie deklarowanych parametrów jakościowych są systematycznie badane w akredytowanym laboratorium. Na niekorzyść markowych ekogroszków przemawia to, że są znacznie droższe od naszych porównywalnych ekogroszków. A jak mówi reklama: skoro parametry są podobne, to po co przepłacać?

Jak wypada miał ekologiczny SAM-BUD-ROLu w porównaniu z markowymi miałami dostępnymi na rynku takimi jak GREENPAL Ekomiał czy Ekofins?

OFERTA EKO-MIAŁÓW SAM-BUD-ROL na tle produktów markowych (dane na 27/05/2015r.)
segment rynku:
MIAŁY EKOLOGICZNE
producent SAM-BUD-ROLPolska Grupa GórniczaKatowicki Węgiel Sp. z o.o.
nazwa produktuRETOMIAŁGREENPAL EKOMIAŁEKO-FINS
Granulacja0 - 25 mm0 - 20 mm 0 - 20 lub 0 - 35 mm
Wartość opałowamin. 24 MJ/kgmin. 23MJ/kgmin. 25 MJ/kg
Popiół [Ar]max. 10,0%8 - 12 %do 10
Siarka [S r t ]max. 1,00%max. 1 % do 0,60 %
Wilgoć [W r t ]max 12%11 - 15 %do 10
Spiekalność [RI]do 15do 1do 25

Jak wynika z kluczowych parametrów zawartych w tabeli, w każdym z segmentów rynku oferowane przez nas eko-miały mają parametry zbliżone do markowych eko-miałów oferowanych bezpośrednio przez kopalnie. To co przemawia na korzyść markowych eko-miałów to liczne certyfikaty i przyznane im nagrody, a w szczególności posiadanie przez nie Certyfikatu Bezpieczeństwa Ekologicznego przyznawanego przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Nasze eko-miały, na potwierdzenie deklarowanych parametrów jakościowych są systematycznie badane w akredytowanym laboratorium. To co przemawia na niekorzyść markowych eko-miałów to, że są znacznie droższe od naszych porównywalnych produktów. A jak mówi reklama: skoro parametry są podobne, to po co przepłacać?

Czy warto palić RETOGROSZKIEM brunatnym?

RETOGROSZEK brunatny czyli węgiel brunatny o granulacji polskiego groszku, często nazywany ekogroszkiem brunatnym to produkt dość kontrowersyjny. Porównując jego parametry jakościowe ( granulacja 5-25mm, wartość opałowa min. 20MJ/kg, popiół max. 12%, siarka 1,7%, wilgoć max. 27%, spiekalność 0) do oferowanych przez nas ekogroszków – wypada on dość słabo ze względu na niską kaloryczność i relatywnie wysoki popiół. Jednak te niedogodności z powodzeniem rekompensuje jego cena, która często jest nawet do 50% niższa od cen ekogorszków z węgla kamiennego. Poza tym jest on lżejszy, co sprawia, że objętościowo mamy go więcej. Czeski ekogroszek z powodzeniem nadaje się do kotłów z podajnikiem ze względu na zerową spiekalność i fakt, że jego podatność na kruszenie gwarantuje, że nie zerwie nam ślimaka mechanizmu podającego. Ze względu na niską kaloryczność nie polecamy czeskiego ekogroszku na siarczyste zimy, jednak z powodzeniem nadaje się on na jesienne dni, chłodne przedwiośnie czy do zagrzania wody latem. 

Jaką przewagę mają kotły retortowe nad kotłami tradycyjnymi?

Kotły z podajnikiem retortowym są bardzo wygodne w użytkowaniu w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Dzięki mechanizmowi retortowemu podawanie paliwa do kotła może być bardzo precyzyjnie kontrolowane. Pozwala to na optymalne zużycie paliwa w stosunku do osiąganej temperatury. Obsługa takiego kotła ogranicza się głownie do zasypywania podajnika odpowednim ekogroszkiem (zależnie od kotła, czasami nawet raz na tydzień) i usuwania popiołu, zanieczyszczeń z kanałów powietrznych raz na jakiś czas.

Jaki ekogroszek wybrać z szerokiej oferty SAM-BUD-ROLu?

Jaki ekogroszek kupić - to popularny dylemat właścicieli kotłów na ekogroszek. Zawsze kupuj ekogroszek u zaufanego dostawcy jakim jest SAM-BUD-ROL. Mamy świadomość tego, że oferujemy szerszą gamę ekogroszków i ekogroszków workowanych niż większość naszych konkurentów i w związku z tym klienci mogą mieć problem z tym jaki ekogroszek wybrać. W pierwszej kolejności należy stosować się do zaleceń producenta posiadanego kotła. Jednak w większości przypadków oferowane przez nas ekogroszki będą akceptowalne. Dlatego podstawowy dylemat każdego z klientów w kwestii jaki ekogroszek kupić to cena vs. parametry jakościowe. W przypadku oferty naszej firmy za pewnik można przyjąć zasadę, że im droższy ekogroszek, tym wyższa jego kaloryczność, niższa zawartość siarki i popiołu. Niemniej jednak, nawet najtańsze z oferowanych przez nas ekogroszków są paliwem bezproblemowym o niskiej lub bardzo niskiej spiekalności (aktualne certyfikaty z wynikiem spiekalności publikujemy regularnie w naszym sklepie internetowym. Jeśli jeszcze mają Państwo, wątpliwości co do tego jaki ekogroszek kupić zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego z naszymi handlowcami.

Czym jest Pellet drzewny i jak powstaje?

Pellet powstaje w wyniku przetworzenia trocin. Trociny pod wysokim ciśnieniem zostają sprasowane. Tak zagęszczone trociny stają się pelletem drzewnym o wysokich własnościach energetycznych. Pellet charakteryzuje się niską wilgotnością, bardzo niską zawartością popiołu, drobnymi rozmiarami granulacji: średnicy około 6-8mm i długości około 3.15mm-40mm. Pellet odznacza sie różnymi kolorami w zależności od gatunku drzewa z jakiego jest produkowany. Dla przykładu pellet jaśniejszy powstaje z trocin sosnowych, świerkowych natomiast pellet ciemniejszy m.in. z trocin dębowych, palmowych.

Czy pellet posiada małą ilość popiołu?

Pellet zawiera znikomą ilość popiołu 0,3% do 0,7%. Podczas spalania 1t pelletu drzewnego powstaje bardzo mało popiołu około 3-7kg.

Czy warto palić pelletem drzewnym?
Pellet drzewny to opał łatwodostępny. Wygodny podczas transportu i stosowania, pozwala na zachowanie komfortu oraz czystości w kotłowni. Podczas spalania pelletu powstaje niska emisja CO2 i zaledwie kilka kg popiołu na 1 t pelletu. Popiół, który powstaje w procesie spalania pelletu jest ekologiczny – może być wykorzystywany do nawożenia gleby. Stosowanie pelletu drzewnego w kotłach z podajnikiem pochłania niewiele czasu użytkownika.
Jak przechowywać pellet drzewny?
Pellet ze względu na swoją granulację i drobne pęknięcia może wchłaniać wilgoć. Dlatego pellet przechowywać należy w pomieszczeniach suchych, z dala od źródeł wilgoci.
Pellet drzewny certyfikowany - co to znaczy?
Pellet certyfikowany spełnia europejskie normy jakości. Certyfikat świadczy o tym, że produkt jest przyjazny dla środowiska. Pellet podczas produkcji podlega ciągłej kontroli, badaniom tak aby każda partia spełniała wymagane normy. Normy są wyznacznikiem określającymi rodzaj surowca i ilość domieszek, opisują dopuszczalne cechy pelletu jak długość, średnicę, gestość, ścieralność, wilgotność, wartość opałową, zawartość popiołu, pierwiastków (N,S,Cl) . Procedury kontrolne mają chronić przed produkcją pelletu z niedopuszczalnych surowców. Pellet certyfikowany dla użytkownika oznacza zatem 100% pewność tego co kupuje i tym samym uniknięcie częstego czyszczeniu kotła oraz jego serwisowania.
Certyfikat DIN Plus
Certyfikat DIN Plus wprowadziła firma niemiecka DIN CERTCO. Zdobył on sporą popularność i stał sie wyznacznikiem wysokiej jakości pelletów. Certyfikat przyznawany jest na 5 lat po uprzednich badaniach. Próbki pobierane są przez firmę DIN CERTCO podczas produkcji pelletu. Producent raz w tygodniu dokumentuje badania sprawdzające poziom wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości domieszek. W ramach niezapowiedzianej kontroli raz w roku pobierane są próbki, których wyniki muszą się mieścić w kryteriach przyjętych przez DIN Plus.
Jaki pellet drzewny wybrać?
Aby wybrać bardzo dobry pellet, należy sprawdzić czy pellet posiada aktualny niemiecki certyfikat DIN Plus. Producent pelletu certyfikowanego przechodzi co roku audyt kontrolny, potwierdza on osiągane normy dokumentem z przeprowadzonego badania. Drugim certyfikatem potwierdzającym jakość pelletu jest europejski certyfikat EN plus A1. Dokonując zakupu pelletu bez potwierdzonej jakości liczyć trzeba się z wyższymi kosztami serwisowymi kotła.
Jaki wybrać kocioł do pelletu drzewnego?
Jeśli zamierzamy kupić kocioł, pamiętać należy, że podczas spalania pelletu nad paleniskiem unosi się gaz. Do spalenia gazu, z którego uzyskujemy energię, potrzebne jest dodatkowe powietrze. Dlatego kotły powinny posiadać dodatkowe kanały z powietrzem wtórnym, aby spalanie było optymalne.
Dlaczego warto kupować polski węgiel?
Polski węgiel i polskie górnictwo to bezpieczeństwo i niezależność energetyczna naszego Państwa wobec importowanego węgla i gazu. Węgiel to także bezpieczniejsza alternatywa dla elektrowni atomowych. Nowe technologie w energetyce powodują, że spalanie węgla jest bardziej ekologiczne i efektywne. Polski węgiel to sprawdzona jakość, która dzięki stosowanym technologiom produkcji jest stabilna w dłuższych horyzontach czasowych. Aktualnie realizowane w polskich spółkach programy restrukturyzacyjne mają doprowadzić do zwiększenia konkurencyjności cenowej produktów węglowych na rynku. Źródło: http://www.cdc24.pl/index.php/wegiel-porada/78440/
Jak złej jakości węgiel może pogorszyć pracę kotła na paliwa stałe?

Posiadacze automatycznych kotłów retortowych z podajnikiem ślimakowym często są rozczarowani efektami działania zainstalowanych urządzeń. Reklamowane jako bardzo sprawne, wydajne i zarazem oszczędne źródła ciepła, w praktyce nie osiągają oczekiwanie wysokich parametrów. Z czego to wynika? Na pewno nie ze złej jakości kotłów, ale z braku dostatecznej wiedzy inwestorów na temat ich obsługi i konserwacji.

Najczęstszym powodem nieprawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego jest złe paliwo. Ekogroszek zasilający konwencjonalne kotły retortowe musi spełniać wymagania narzucone przez producentów kotłów: posiadać odpowiednie uziarnienie, wysoką kaloryczność, niski wskaźnik zdolności spiekania i małą zawartość popiołu. Nie może też być zawilgocony oraz zawierać jakichkolwiek domieszek, np. miału i kamieni. Załadowanie do podajnika niekwalifikowanego, taniego paliwa, które nie spełnia powyższych warunków, nie tylko obniży moc palnika i tym samym sprawność całego urządzenia, ale może też spowodować awarię kotła.

Kluczową rolę odgrywa tu wskaźnik zdolności spiekania. Zbyt wysoki, będący cechą węgla gorszej jakości, powoduje tworzenie się dużych spieków koksowych. Te wstrzymują prawidłowy przepływ gazów w palenisku i zwiększają opór ślimaka (czyli przenośnika śrubowego). Może to spowodować zakleszczenie palnika i awarię całego układu. Aby uniknąć powstawania spieków, trzeba zwolnić proces spalania, czyli wydłużyć czas postoju (podajnik pracuje w trybie cyklicznym – podawanie paliwa trwa od kilku do kilkunastu sekund i odbywa się z przerwami czyli postojami na dopalanie, trwającymi od kilku do kilkudziesięciu sekund). Ograniczając ilość podawanego paliwa, należy też zmniejszyć dopływ dostarczanego do kotła powietrza, niezbędnego w procesie spalania. W rezultacie następuje zmniejszenie mocy palnika i tym samym słabsze ogrzewanie domu. Jedynie kwalifikowany, dobrej jakości ekogroszek zapewni prawidłową pracę palnika i da gwarancję wysokiej sprawności urządzenia.

Które z konwencjonalnych palliw do ogrzewania indywidualnego gospodarstw domowych jest najbardziej ekonomiczne?