Rada gminy obawiając się o coraz bardziej pogarszający się stan powietrza oraz w trosce o swoich mieszkańców podjęła się uchwały o wprowadzenie programu dotacji celowej na trwałą zmianę ogrzewania węglowego na proekologiczne.
W ramach dotacji na wymianę pieca w gminie Proszków wszyscy mieszkańcy będą mogli się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów za zamontowanie nowego kotła olejowego, gazowego, ogrzewania elektrycznego lub montując urządzenia typu OZE. Wszystko po to, żeby powstrzymać wzrost zanieczyszczenie atmosfery gazami cieplarnianymi, które powstają przez używanie starego typu instalacji węglowych, szczególnie nadużywanych w okresie zimowym.
Niestety ingerencja człowieka w środowisko naturalne jest coraz bardziej widoczna. Przez co coraz głośniej słyszymy o alarmach smogowych, czyli dni, kiedy stężenie ciężkich pyłów jest niebezpieczne dla człowieka przebywającego na zewnątrz. A to oznacza, że cała nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi są w niebezpieczeństwie. Zaczyna się od suchego kaszlu, krztuszenia a kończy na ciężkiej chorobie płuc, które kiedyś dotykały wyłącznie górników i ludzi pracujących przy pyłach. Wiedząc jednocześnie, że nie jest to tania inwestycja, warto rozejrzeć się wokoło. Poszukać różnych dofinansowań, które organizuje coraz więcej instytucji samorządowych czy nawet na szczeblu wojewódzki, a także rządowym.
Najprościej udać się do najbliższej siedziby samorządu, dzwoniąc lub wchodząc na stronę internetową. Najlepiej zachęcić również swoich sąsiadów, żeby tak samo przejęli się tym bardzo poważnym problemem.
Kto może liczyć na dotację.
Żeby otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca węglowego w Proszków wystarczy być osobą fizyczna i jednocześnie mieszkańcem gminy. Trzeba posiadać nieruchomość lub być jej współwłaścicielem, która jest lokalem mieszkalnym lub domem jednorodzinnym. W przypadku gdy posesja posiada kilku właścicieli, trzeba posiadać zgodę wszystkich zainteresowanych na piśmie. Warto pamiętać, że o dotację można ubiegać się tylko raz, jeden lokal jeden wniosek. W przypadku posiadania ich kilku, każdy wniosek trzeba składać osobno.
Zasady działania dotacji.
Cały program dotacji na wymianę pieca w Proszków opiera się na odłączeniu i trwałej likwidacji starego nieekologicznego źródła ciepła. Możemy pozwolić sobie na zamontowanie ogrzewania olejowego, gazowego, elektrycznego lub zainwestować w odnawialne źródła energii jak panele fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy cieplne. Wszystkie urządzenia muszą być fabryczne nowe, posiadać gwarancję od producenta i spełniać wszystkie konieczne certyfikaty. Zakazane jest zamontowanie dodatkowych urządzeń pozwalających na spalanie węgla.
Zwrot kosztów obejmuje demontaż starej instalacji, zakup oraz montaż nowego systemu, budowę systemu odprowadzania spalin i przystosowanie do tego wszystkich koniecznych pomieszczeń. Pieniądze nie są przyznawane na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego, zewnętrzne sieci ciepłownicze czy urządzeń niestanowiących stałego wyposażenia mieszkania. Wysokość przyznawanych środków to 70% poniesionych wydatków, w tym z górnym limitem wydatków wysokości 6 000 złotych.
Więcej informacji i szczegółów znajdziemy w najbliższej delegaturze gminy Proszki lub na stronie internetowej. Gdzie znajdziemy wzory wniosków i dokładny regulamin akcji. Program działa w sposób ciągły, przy wyczerpaniu budżetu nabór wniosków uruchamiany będzie w kolejnych latach, aż do zlikwidowania wszystkich kotłów. Wszystkie informacje statystyczne będą publikowane oraz do wglądu publicznego.