Historia

HISTORIA

Firma SAM-BUD-ROL została założona w 1989r. w Krapkowicach przez Kazimierza Horbacza jako jednoosobowa działalność gospodarcza . W początkowej fazie rozwoju firma poszukiwała swej niszy rynkowej, jednak już w połowie lat dziewięćdziesiątych wiodącą działalnością stał się detaliczny handel węglem energetycznym, który początkowo ograniczony był do kilku powiatów województwa opolskiego zgromadzonych wokół składu opału mieszczącego się w Krapkowicach.

Kamieniem milowym w dziejach firmy było uzyskanie statusu Autoryzowanego Sprzedawcy Kompanii Węglowej S.A. w marcu 2007 roku, a następnie uzyskanie statusu Autoryzowanego Sprzedawcy Południowego Koncernu Węglowego S.A.w czerwcu tego samego roku. Wydarzenia te pozwoliły firmie rozwinąć się na krajowym rynku hurtowego handlu węglem. W następstwie, poszerzając ofertę handlową również o węgle brunatne SAM-BUD-ROL związała się umowami handlowymi z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, właścicielem KWB Bełchatów i KWB Turów. W międzyczasie, firma otworzyła w Gogolinie oddział dostosowany pod względem rozwiązań logistycznych do obsługi klientów hurtowych.

W roku 2009 do firmy dołączył syn właściciela – Łukasz Horbacz obejmujący obecnie stanowisko Prezesa Zarządu komplementariusza. W tym samym roku firma otworzyła trzecią z kolei placówkę – w Kłodzku (woj. dolnośląskie). Z początkiem roku 2013 firma została przekształcona w SAM-BUD-ROL Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa co zbiegło się w czasie z przeniesieniem siedziby do Gogolina. W tym samym roku, SAM-BUD-ROL uzyskała status Autoryzowanego Sprzedawcy Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. i Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., a w ramach ekspansji na Dolnym Śląsku otworzyła dwie kolejne placówki: w Świdnicy i w Dzierżoniowie.

W październiku 2013r. firma nasza otrzymała od Południowego Koncernu Węglowego S.A. autoryzaję do produkowania ekogroszku pod marką Jaret Plus. Jesteśmy jedenastą firmą w kraju posiadającą taką autoryzację. Z kolei po przejęciu KWK Knurów-Szczygłowice przez Jastrzębską Spółkę Węglową w 2014r. dołączyliśmy także do grona Autoryzowanych Sprzedawców JSW S.A..