Ekogroszek w składach opałowych występuje w dwóch formach pakowanej i workowanej.
Kupując u sprawdzonego dostawcy workowany ekogroszek, mamy pewność, że zaopatrzymy się w suchy opał. Co innego z ekogroszkiem zakupionym luzem, jego wilgoć może być podwyższona. Jak go wysuszyć, aby był w pełni zdatny do użycia?
Ekogroszek luzem, nim trafi do naszych piwnic, znajduje się na dworze, dlatego narażony jest na różne czynniki atmosferyczne: deszcz, śnieg. Łatwo chłonie wodę, w związku z tym staje się mokry. Dlatego z zakupem ekogroszku warto zaczekać do sprzyjającej bezdeszczowej pogody – wiosną lub latem.
Co, jeśli zauważymy, że ekogorszek ma podwyższoną wilgotność? Trzeba go wysuszyć. Mokry opał negatywnie wpływa na metalowe części pieca, powodując ich korozję.
Proces suszenia potrwa kilka dni. Ekogroszek suszymy w zamkniętym pomieszczeniu z możliwością wietrzenia. Dobrze jest otworzyć okienko, które umożliwi wietrzenie. Ekogroszek zrzucony wcześniej na jedną kupę, rozrzucamy na płasko. Na drugi dzień przerzucamy ponownie ekogroszek, nadal na płasko – tak, by węgiel znajdujący się na spodzie przedostał się na wierzchnią warstwę. Proces przerzucania powtarzamy do skutku osiągnięcia optymalnej suchości.
Innym sposobem suszenia będzie bieżące suszenie mniejszych porcji opału. Wrzucamy ekogorszek do węglarki i około 20 kg przenosimy z przydomowego składziku do ciepłej kotłowni. Rozsypujemy opał w wyznaczonym wcześniej miejscu na płasko, aby mógł schnąć. Zazwyczaj w ciągu jednego dnia ta mała porcja węgla zdąży przeschnąć i jest gotowa do użycia.
Jeśli nie chcemy bawić się z suszeniem węgla, to warto kupić suchy workowany ekogroszek, który dostępny jest w naszym sklepie internetowym.