Wybór odpowiedniego paliwa wymaga dokładnego przemyślenia. Musimy zwrócić uwagę na to, czy będzie łatwo dostępne, względnie niegroźne dla środowiska, wygodne w stosowaniu, a także przystępne cenowo. Biorąc pod uwagę powyższe wymagania, najczęściej wybieranymi rodzajami opału są pellet i ekogroszek. Który z nich jest bardziej opłacalny?
Zanim podejmiemy decyzję, co jest lepsze: ekogroszek a pellet, musimy zapoznać się z ich właściwościami. W przypadku tego pierwszego dużym plusem jest wysoka wartość opałowa. Wytwarza się go z węgla kamiennego i posiada granulację od 5 do 25 mm. Dobrej jakości ekogroszek cechuje się niską spiekalnością (RI poniżej 20), małą zawartością siarki i wysoką kalorycznością. Za to pellet powstaje w wyniku przetworzenia trocin. Jest paliwem o wysokich właściwościach energetycznych. Charakteryzuje się niską wilgotnością, bardzo niską zawartością popiołu, oraz drobnymi rozmiarami granulacji: średnicy około 6-8mm i długości około 3.15mm-40mm. Jeżeli zamierzamy kupić kocioł, należy pamiętać, że podczas spalania pelletu nad paleniskiem unosi się gaz.
Do spalenia gazu, z którego uzyskujemy energię, potrzebne jest dodatkowe powietrze. Dlatego kotły powinny posiadać dodatkowe kanały z powietrzem wtórnym, aby spalanie było optymalne. Stosowanie pelletu drzewnego w kotłach z podajnikiem pochłania niewiele czasu użytkownika. Tak samo jest w przypadku ekogroszku. Przy właściwym użytkowaniu pieca, proces spalania wymaga kontroli tylko raz na kilka dni. Aby wybrać bardzo dobry pellet, należy sprawdzić, czy produkt posiada aktualny niemiecki certyfikat DIN Plus. Drugim certyfikatem potwierdzającym jego jakość jest europejski EN plus A1. Pełnowartościowy ekogroszek również powinien posiadać specjalne zaświadczenia.
Ekogroszek a pellet – co jest bardziej opłacalne?
Chociaż oba produkty są ekologiczne, to pellet jest całkowicie odnawialny i w pełni naturalny. Jego drugą ważną zaletą jest niższa zawartość popiołu niż w przypadku węgla. Wynosi zaledwie od 0,3% do 0,7%, dlatego korzystanie z pelletu zapewnia większą czystość w kotłowni. Pod tym względem jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem. Chociaż sam ekogroszek również nie jest zbyt problematyczny w stosowaniu, to drewniane trociny nie powodują powstawania pyłu węglowego. W związku z tym częstotliwość czyszczenia pieca będzie w tym przypadku zdecydowanie mniejsza. Jak widać, pellet to dobra opcja dla osób stawiających na wygodę.
Jednak ekogroszek ma pewną przewagę: jest nieco tańszy i ma większą wartość opałową. Kaloryczność pelletu drzewnego wynosi od 18 do 20 MJ, za to węgla – 24 do 26 MJ. Biorąc pod uwagę obie te cechy, można dojść do wniosku, że ekogroszek jest bardziej opłacalnym zakupem. Pozwala uzyskać więcej ciepła przy nieco niższej cenie za tonę. Wybierając węgiel, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jednak niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy, każdy z tych produktów należy przechowywać we właściwych warunkach. Powinny znajdować się w szczelnych workach, które „oddychają”. Pomieszczenie, w którym je umieścimy, musi być suche i zadaszone. Ani pellet, ani ekogroszek, nie mogą być składowane luzem, ponieważ będą wietrzeć i stracą swoje cenne właściwości.