
Miliony domów w Polsce do kontroli. Od dzisiaj rusza system ZONE.
W dniu dzisiejszym tj. 18.09.2023, zgodnie z komunikatem Ministra Rozwoju i Technologii miała zostać wdrożona pełna wersja systemu ZONE (Zintegrowany…
W dniu dzisiejszym tj. 18.09.2023, zgodnie z komunikatem Ministra Rozwoju i Technologii miała zostać wdrożona pełna wersja systemu ZONE (Zintegrowany…
Ekogroszek to paliwo stałe do kotłów z podajnikiem. O jego ekologicznym charakterze świadczy niska emisja pyłów w procesie spalania w nowoczesnych kotłach 5 klasy i ecodesign. Należy jednak wiedzieć, że ekogroszek występuje pod wieloma postaciami. Większość firm dość dokładnie opisuje ekogroszek swojej produkcji na opakowaniu lub w dołączonej ulotce, lecz niezbyt dobrze tłumaczy definicje poszczególnych parametrów. Takie sformułowania jak wartość opałowa czy zdolność spiekania wydają się być trudne dla przeciętnego użytkownika i ten fakt nikogo nie powinien dziwić. Koniecznie zapoznaj się z parametrami ekogroszku, by wybrać najlepszy z nich!
W dniu dzisiejszym tj. 18.09.2023, zgodnie z komunikatem Ministra Rozwoju i Technologii miała zostać wdrożona pełna wersja systemu ZONE (Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji).
ZONE to kolejny etap Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w którym to zgłoszone uprzednio do CEEB budynki mają przejść wnikliwą kontrolę i inwentaryzację.
Zgłoszenie budynków do CEEB było obowiązkowe, a za niedotrzymanie obowiązku groziły dotkliwe kary finansowe. Kolejnym etapem ewidencji będzie weryfikacja zgłoszonych już informacji oraz znaczne ich poszerzenie.
Oprócz potwierdzenia, czy zgłoszone do CEEB źródła ciepła są zgodne ze zgłoszeniem, urzędnicy uzupełnią dane każdego budynku o takie informacje jak:
– obwód budynku i jego przeznaczenie,
– materiały z jakich budynek wybudowano,
– grubość ścian oraz ich ocieplenie,
– wysokość kondygnacji, liczba i wielkość pomieszczeń,
– średnia temperatura w ogrzewanych pomieszczeń,
– grubość izolacji podłóg, dachów i stropów,
– stan okien i drzwi w budynku,
– stan instalacji grzewczej,
– informacja o tym czy budynek przechodził termomodernizację, kiedy ją przechodził i czy była na to udzielona dotacja.
Z informacji jakie płyną od samorządów wynika, że pełne wdrożenie systemu ZONE może być bardzo trudne z wielu powodów.
Po pierwsze – do dnia dzisiejszego, mimo formalnego zakończenia pierwszego etapu CEEB tysiące właścicieli budynków w Polsce nie złożyło deklaracji do CEEB. W niektórych regionach polski jest to nawet ¼ wszystkich budynków podlegających zgłoszeniu.
Po drugie – kontrole budynków mają być przeprowadzane i finansowane przez samorządy, a te jak deklarują – najzwyczajniej nie mają na to ani środków, ani zasobów ludzkich.
Po trzecie – za prawidłowość danych wpisanych do CEEB mają odpowiadać urzędnicy, a nie właściciele budynków podający dane, co oznacza konieczność zatrudnienia specjalistów znających się na budownictwie.
Na dzień dzisiejszy jest więcej pytań niż odpowiedzi, a samorządy czekają aż ruszy aplikacja do specjalistycznych terminali dla kontrolerów, jakie samorządy otrzymują od Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Niektóre z samorządów już zapowiedziały, że żadne kontrole nie ruszą dopóki rząd nie przyzna im odpowiednich środków finansowych na realizację zadania.
Będziemy obserwować bacznie ten temat i informować Państwa o tym, kiedy i gdzie ruszą pierwsze kontrole.
Zapraszamy do obserwowania naszego profilu!
Coraz więcej osób w Polsce pada ofiarą oszustwa podczas zakupu opału. Powstają kolejne strony internetowe, które podszywając się pod lokalne firmy oferują paliwa takie jak węgiel, pellet, czy drewno w bardzo atrakcyjnych cenach, często również z darmową dostawą.
Strony te jednak nie mają nic wspólnego ze sprzedażą tych paliw, a jedynym ich celem jest oszustwo polegające na wyłudzeniu pieniędzy za towar, który nigdy nie dotrze do kupującego.
W ostatnim czasie tego typu strona pojawiła się pod adresem liverne[]com (celowo nie linkujemy bezpośrednio do strony) podszywając się pod firmę z Krapkowic.
Pod podanym na stronie adresem (Krapkowice, ul. Opolska 11) nie istnieje jednak taka firma. Na stronie internetowej liverne próżno szukać także danych rejestrowych, a sama strona po bliższym przyjrzeniu się wzbudza wiele podejrzeń przede wszystkim za sprawą bardzo licznych błędów językowych, co wskazuje że została przygotowana za granicą i przetłumaczona nieudolnie na język polski.
Ta strona to tylko przykład i przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. W zeszłym roku opisywaliśmy temat oszustw bardzo szeroko i przygotowaliśmy specjalny poradnik o tym jak kupić węgiel i nie dać się oszukać. Porady tam zawarte są nadal aktualne i dotyczą nie tylko węgla, ale także innych rodzajów opału.
Warto zapoznać się z poradnikiem, by nie dać się oszukać. Znajdą go państwo tutaj – https://bit.ly/zakup-paliwa-jak-nie-dac-sie-oszukac
Ceny energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego są ustawowo zamrożone do końca bieżącego roku. Jeżeli rządowe tarcze nie zostaną przedłużone, wielu Polaków czeka nagły i gigantyczny wzrost opłat!
To pytanie słyszymy bardzo często od naszych Klientów, przewija się ono także codziennie w internetowych dyskusjach.
Inwestycje w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła mogą okazują się mniej opłacalne niż ogrzewanie węglowe – wynika z doświadczeń wielu osób, które zainwestowały w najnowocześniejsze technologie grzewcze.
Pellet z drzew liściastych, iglastych, czy mieszany? Znamy odpowiedź na to pytanie!
Nasza firma od początku swojego istnienia wspiera lokalną społeczność i różnego rodzaju wartościowe inicjatywy społeczne, sportowe, kulturalne, religijne itp.
W tym roku wsparliśmy między innymi prace remontowe w XIX-wiecznym kościele pw. św.. Jana Chrzciciela w Obrowcu
Ten piękny neogotycki kościół już od niemal 140 lat służy tutejszej społeczności, a dzięki pracom renowacyjnym i malarskim, które w tym roku wykonano, posłuży na pewno jeszcze przez wiele następnych lat.
W dniach 19 – 20 czerwca, w Gdańsku odbyło się 8. Forum Pelletu – jedno z najważniejszych wydarzeń w branży pelletowej w Polsce, w którym udział wziął Prezes naszej firmy Łukasz Horbacz.
Wydarzenie to integruje całą branżę pelletową – producentów i dystrybutorów pelletu, firmy drzewne zainteresowanych produkcją pelletu, producentów i dystrybutorów kotłów, producentów palników i piecyków na pellet, dostawców technologii i urządzeń do pelletowania, firmy certyfikujące oraz polskie i europejskie stowarzyszenia producenckie.
W trkacie Forum odbyło się także Walne Zebranie Członków Polskiej Rady Pelletu, w którym także uczestniczyliśmy jako członek Polskiej Rady Pelletu.
Udział w obydwu wydarzeniach pomoże nam w utrzymywaniu najwyższych standardów jakości wszystkich naszych pelletów drzewnych.
Z przyjemnością informujemy o podpisaniu umowy o współpracy z Tauron Wydobycie – jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce.
Polski węgiel od Taurona jest już dostępny na naszych składach opału w Gogolinie, Krapkowicach, Dzierżoniowie, Kłodzku i Radwanicach w bardzo przystępnych cenach.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą cenową oraz do zakupów!
Już ponad 420 tysięcy kotłów na Pellet drzewny zgłoszono do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a ich liczba wciąż rośnie.