Chociaż ekogroszek jest bez wątpienia jednym z najbardziej wartościowych opałów na rynku, to źle przechowywany, może utracić swoje cenne właściwości. W nieodpowiednich warunkach ulega procesom wietrzenia i utleniania, przez co jego efektywność znacząco spada. Staje się to przyczyną dużych strat finansowych. Podpowiadamy, jak nie dopuścić do obniżenia jakości ekogroszku.
Jak przechowywać ekogroszek?
Wysokiej jakości węgiel zawsze wiąże się z dość dużym wydatkiem. W związku z tym warto dbać o jego prawidłowe przechowywanie. Narażanie opału na procesy utleniania i wietrzenia prowadzi w efekcie do spadku jego kaloryczności, co powoduje spore straty. Dlatego pierwszą rzeczą po zakupie, powinno być zwrócenie uwagi na warunki, w jakich znajduje się ekogroszek. Gęstość nasypowa spada przede wszystkim pod wpływem działania wilgoci. Im mniejsza kaloryczność, tym mniej efektywne generowanie ciepła. Kolejnym zagrożeniem jest to, że wilgoć łącząca się z siarką może przyspieszyć korozję zasobnika, a z czasem również pozostałych części kotła. W wyniku spalania takiego węgla szybko doprowadzimy do uszkodzenia przewodu kominowego.
Jak wiadomo, ekogroszek to węgiel o stosunkowo drobnej frakcji, przez co będzie dość trudny w osuszeniu. Właśnie dlatego musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do jego zawilgocenia. Takie ryzyko pojawia się szczególnie wtedy, gdy kupujemy węgiel zimą. Inwestowanie w ekogroszek w okresie wiosenno-letnim jest nie tylko o wiele oszczędniejszą opcją, ale również korzystniejszą pod względem jakościowym. W czasie, gdy panują wyższe temperatury i świeci słońce, możemy pozyskać węgiel o wiele bardziej suchy, niż w czasie zimy. Dzięki temu nabywamy produkt o lepszym działaniu i właściwościach, w dodatku w znacznie niższej cenie.
W workach i przewiewnym miejscu. Najważniejsze zasady przechowywania ekogroszku
Miejsce, w którym składujemy ekogroszek, musi być suche i przewiewne. Oprócz tego nie warto kupować produktów sprzedawanych luzem. Zdecydowanie większe zabezpieczenie i gwarancję zachowania jakości zapewnia węgiel workowany. Odpowiedni worek będzie nie tylko chronił przed działaniem czynników zewnętrznych, ale również zapewni wystarczającą przepuszczalność powietrza, zapobiegając wilgoceniu i wietrzeniu węgla. Taka forma przechowywania ułatwia również korzystanie z węgla, czyli np. przesypywanie go do podajnika.
Warto trzymać się tych zasad za każdym razem, gdy kupujemy ekogroszek. „Jak przechowywać węgiel” to zdecydowanie jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby korzystające z droższych i lepszych form opału. Jak widać, nie wymaga to wielkiego wysiłku. Wystarczy inwestować w tylko te produkty, które są zapakowane w specjalnie przeznaczone do tego worki, nie składować go luzem, oraz zadbać o odpowiednią przewiewność i suchość miejsca, w którym będziemy go trzymać. Za to jeżeli chcemy kupić ekogroszek o najlepszych właściwościach i w atrakcyjniejszej cenie, inwestujmy w niego już w okresie wiosennym (szczególnie od marca do maja).