Przed wyborem odpowiedniego paliwa do różnego rodzaju źródeł ciepła warto dowiedzieć się jakie są właściwości różnych rodzajów drewna w formie polan (kawałków) jak i formie pelletów drzewnych.
Okazuje się bowiem, że w trakcie procesu pelletyzacji właściwości te zmieniają się diametralnie i drewno, które doskonale nadaje się do spalania w tradycyjnym piecu nie będzie wcale najlepszym wyborem w przypadku kotłów pelletowych.
W naturze drewno liściaste rośnie wolniej niż jego odpowiedniki z drewna iglastego. Tempo tego wzrostu wpływa na gęstość drewna i jego właściwości.
Drewno liściaste ma większą gęstość (w jednostce objętości), większą wartość opałową i dłuższy czas spalania w porównaniu do tej samej objętości kłód z drewna iglastego. Zawiera także mniej żywic i substancji smolistych, co pozwala zachować kominek, piec lub kocioł w większej czystości i lepszej sprawności.
Ta różnica w spalaniu drewna z drzew liściastych i iglastych dezorientuje często użytkowników kotłów na pellet, tym bardziej, jeśli użytkowali oni wcześniej tradycyjny piec na drewno.
Osoby takie poszukując najlepszej opcji dla swojego nowego źródła ciepłą wybierają pellety drzewne w taki sam sposób, w jaki wybierali drewno do tradycyjnego pieca lub kotła, przez co wybierają tak naprawdę gorszą opcję i więcej problemów.
Prawdą jest, że drewno z drzew iglastych posiada większą wartość opałową, ale tylko wtedy, gdy porównujemy drewno o tej samej objętości (np. metr przestrzenny).
Jeden metr przestrzenny drewna bukowego ma więc większą wartość opałową niż jeden metr przestrzenny drewna sosnowego.
Wynika to tylko i wyłącznie z różnicy gęstości drewna w stanie naturalnym. Jeden metr przestrzenny drewna bukowego waży od około 730kg (drewno suche) do około 990kg (drewno świeżo ścięte). Jeden metr przestrzenny sosny waży od około 480kg (drewno suche) do około 700kg (drewno świeżo ścięte).
Gdy porównamy wartość opałową drewna w jednostce wagi (1kg) okazuje się, że lepszą wartość opałową ma drewno z drzew iglastych.
Dla przykładu wartość opałowa 1kg drewna bukowego to około 4 kWh (14,76 MJ), a wartość opałowa 1kg sosny to około 4,4 kWh (15,84 MJ).
Podczas procesu produkcji pelletu drzewnego włókna drzewne ulegają zagęszczane są w pellety o podobnej gęstości i objętości. Naturalna gęstość drewna twardego i miękkiego nie stanowi więc już różnicy, bo wszystkie pellety drzewne mają podobną gęstość, niezależnie od rodzaju drewna. Po procesie pelletyzacji lepszą wartość opałową mają więc pellety z drzew iglastych.
Co ciekawe nie tylko wartość opałowa pelletów z drzew iglastych jest lepsza, lepsze są także inne ich właściwości.
Pellety z drzew iglastych, dzięki zawartości większej ilości naturalnych lepiszczy, posiadają lepszą wytrzymałość mechaniczną, lepiej się palą i generują nawet trzykrotnie mniej popiołu.
Kotły zasilane pelletami iglastymi są także znacznie mniej wymagające w obsłudze, nie wymagają bowiem tak częstych korekt parametrów podawania i siły nadmuchu jak ma to miejsce w przypadku spalania pelletów liściastych.
O lepszej jakości pelletów z drzew iglastych świadczy także ilość pelletów iglastych posiadających certyfikaty w najwyższej klasie A1 systemu ENplus, gdzie zdecydowaną większość pelletów stanowią pellety sosnowe.
Ogromna większość pelletów liściastych na rynku nie posiada żadnego certyfikatu, gdyż znacznie trudniej w pellecie takim osiągnąć wysokie wymagania jakościowe.
Jeżeli poszukują Państwo dobrego pelletu drzewnego lub drewna kominkowego w atrakcyjnej cenie wraz z dostawą do domu, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą oraz kontaktu.