Miażdżąca przewaga kotłów na biomasę nad pompami ciepła i kotłami gazowymi!
W lutym 2024 roku kotły na biomasę (pellet drzewny, drewno, zrębki) stały się najchętniej wybieranym źródłem ciepła w Programie Czyste Powietrze.
W czerwcu liczba wniosków o wymianę źródła ciepła na kotły na biomasę stanowiła już ponad połowę wszystkich wniosków składanych w Programie Czyste Powietrze i była większa niż łączna liczba wniosków składanych na pompy ciepła, kotły gazowe i wszystkie pozostałe źródła ciepła razem wzięte.
Zainteresowanie kotłami na biomasę wciąż rośnie a ich udział w Programie Czyste Powietrze nieustannie zwiększa swoją przewagę nad pozostałymi źródłami ciepła.
Wg najnowszych statystyk programu (z lipca 2024) wnioski o dotację na kotły biomasowe złożyło aż 10902 osoby, co stanowiło 53% wszystkich złożonych wniosków w tym miesiącu.
W porównaniu do czerwca liczba wniosków na dotację kotła na biomasę wzrosła aż o 1359, a procentowy udział o 2%.
Na drugim miejscu uplasowały się pompy ciepła, o które wnioskowało w lipcu 5047 osób (25% wszystkich wniosków). W porównaniu do czerwca liczba wniosków spadła o 56, a procentowy udział tych źródeł ciepła we wszystkich wnioskowanych zmalał o 2%.
Na trzecim miejscu znalazły się gazowe kotły kondensacyjne z liczbą wniosków na poziomie 4363 (21% wszystkich wniosków). Co ciekawe tu liczba wniosków w stosunku do czerwca wzrosła o 301 wniosków, ale pomimo tego procentowy udział tych źródeł ciepła i tak zmalał (spadek o 1%).
Skąd tak spektakularny wzrost zainteresowania kotłami na biomasę?
Dynamiczny wzrost popularności kotłów na biomasę (głównie na pellet drzewny) rozpoczął się we wrześniu 2023 roku, w wyniku drastycznego spadku zainteresowania pompami ciepła i znaczącego spadku zainteresowania kotłami gazowymi.
Za główne przyczyny spadku zainteresowania pompami ciepła uważa się znaczące podwyżki cen energii elektrycznej, rozczarowanie tym źródłem ciepła przez tysiące osób, które zamontowały chińskie urządzenia kiepskiej jakości, generujące potężne koszty ogrzewania, zmiany zasad rozliczeń fotowoltaiki na mniej korzystne i przede wszystkim spadek cen pelletu drzewnego do poziomu, który zapewnia niższe koszty ogrzewania tym źródłem ciepła. Spadek zainteresowania kotłami gazowymi to przede wszystkim efekt unijnej polityki, która przewiduje całkowity zakaz montażu tego rodzaju ogrzewania już w 2030 roku (dyrektywa EPBD) oraz nałożenie na użytkowników kotłów gazowych dodatkowych opłat emisyjnych już od 2027 roku (dyrektywa ETS2).
Znaczącym czynnikiem sprawiającym, że popularność kotłów na biomasę ciągle rośnie, są także ceny pelletu drzewnego, które ustabilizowały się na poziomie, na którym koszty ogrzewania pelletem są porównywalne, a w wielu przypadkach nawet niższe niż koszty ogrzewania pompą ciepła i gazem.
Wszystko to sprawia, że to właśnie kotły na biomasę są wybierane już przez większość osób (51%) spośród wszystkich wnioskodawców w Programie Czyste Powietrze.
źródło danych o liczbie wniosków w Programie Czyste Powietrze: https://czystepowietrze.gov.pl/efekty-programu/zrodla-ciepla
Miażdżąca przewaga kotłów na biomasę nad pompami ciepła i kotłami gazowymi!
pellet-czyste-powietrze-kotly2