Światowe ceny węgla rosną w szybkim tempie! Na wzrost cen wpływ miało kilka czynników:
- wyjątkowo chłodna zima, która przełożyła się na zwiększone zapotrzebowanie na opał,
- spodziewane bardzo gorące lato w Azji, która chce zapewnić sobie wystarczającą ilość energii elektrycznej potrzebnej do milionów działających tam klimatyzacji,
- wzrost zużycia energii w Chinach spowodowany ożywieniem gospodarczym,
Dodatkowym czynnikiem, który znacząco podnosi ceny węgla w Europie s ą problemy z dostępnością węgla w Azji z powodu konfliktu Chin z Australią. Od połowy 2020 roku Chiny nakładają kolejne restrykcje na import węgla z Australii, która to domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie roli Chin w wybuchu pandemii. Lukę po australijskim węglu w Chinach próbują zapełnić nie tylko Rosjanie, ale także eksporterzy węgla z Europy, gdyż ponad dwukrotnie wzrosła w ostatnim czasie rentowność eksportu węgla do krajów Azjatyckich.
Wszystkie te czynniki nie pozostają bez znaczenia dla cen węgla na rynku Polskim, które już wzrosły, a wg prognoz przed sezonem grzewczym, gdzie popyt na węgiel naturalnie wzrasta ceny mogą być jeszcze wyższe. Aby zabezpieczyć się przed dużymi podwyżkami warto już teraz zaopatrzyć się w węgiel na kolejny sezon grzewczy. Do przyszłego roku sytuacja na światowych rynkach węgla powinna się już ustabilizować, bo najwięksi producenci węgla na świecie zapowiadają znaczące zwiększenie wydobycia, które ostatecznie powinno przełożyć się na większą dostępność węgla i niższe ceny.